pátek 29. dubna 2016

Literární kuchařka


V roce 1989 vyšla jako neprodejná členská prémie Klubu čtenářů ODEON knížečka Kuchařské recepty vybrané z krásné literatury, které uspořádala Jaroslava Jiskrová. I v knihách současných spisovatelů lze najít nejeden kuchařský recept. Na dokreslení jich pár přikládám.  Některé recepty jsou vylovené z textu a kupodivu některé autor cíleně přidal ke knize místo epilogu.  Ale pozor! Jsou to neodzkoušené recepty z beletrie, tedy spíše inspirace pro zkušené kuchařky.


Klášterní džuveč (Arto Paasilinna Krátká paměť pana rady, Nakladatelství Hejkal 2009,  str. 164,165)

„Do kotle dali: 
 10 kilo nejlepšího hovězího: na kostičky nakrájenou svíčkovou, plec a vysoký i nízký roštěnec
3 kila nahrubo krájené cibule
Suroviny osmahli na dně varného kotle na několika litrech oleje s trochou vody. Jakmile maso na povrchu zšedlo a cibulka se opražila do zlatova, přidali
 kilo nakrájených paprik
2 kila rajčat
2 litry hrášku
hrst bílého pepře
1 pletenec drceného česneku
4 litry vody
tři hrsti soli
Přísady promíchali s masem a vše nechali dusit tak, aby maso bylo pokryté vroucím olejem a vodou.
Na konci dušení do pokrmu ještě přidali:
 2 láhve bílého vína
 hrst rozmarýnu
5 polévkových lžic sušené máty
5 bobkových listů
V jiném kotli uvařili deset kilo brambor a tři kila mrkve. Pokrm se podával přímo z kotle.“


Maďarský guláš  (Jean-Michel Guenassia Klub nenapravitelných optimistů, Argo 2012, str. 186, 187)

„Pravý guláš se dělá z hovězího, rozhodně ne z vepřového. Vepřové používají chudáci nebo Rakušáci. Zadní nebo kližku. Půl kila čerstvé cibule, sladkou papriku, vrchovatou lžíci jemně usekaného čerstvého kerblíku, dobromysli, silně pálivé papriky, dvě celé papriky, půl kila rajčat. Potřebujete maďarské noky. Dělají se z mouky, vody a soli. Cibuli osmahnete, rajčata oloupáte, maso nakrájíte na kostičky…“ ….
„Papriku je třeba přidat v posledních deseti minutách vaření. Nesmí se to vařit a připálit. Lepší je to ohřáté. Nikdo neví proč.“


Chili noc carne pro čtyři osoby:
 (Eva Heller Muž, který stojí za to, Knižní klub 1995)

„Čtyřicet deka cibule rozkrájíme na kolečka, dáme do hrnce rozehřát lžíci oleje. Sporák zapneme na nejvyšší stupeň. Potom přidáme cibuli a dusíme asi deset minut na mírném ohni. Přidáme padesát deka namíchaného mletého masa – polovinu hovězího a polovinu vepřového – opékáme asi deset minut na nejprudším ohni. Sekané maso přitom vařečkou dobře promícháme a rozdrtíme. Přidáme
malé balení rajské šťávy a necháme povařit na mírném ohni. Potom přidáme velkou plechovku fazolí s polovinou tekutiny a dva stroužky jemně pokrájeného česneku. Opět všechno povaříme, ostře okořeníme solí, černým, bílým a cayennským pepře, tabascem, octem, paprikou a práškem chili. Dáme do mísy a pokládáme plátky ze dvou rajčat a kolečky cibule.“


Dořin obrácený ananasový koláč
(Frenchová Dawn Tak trochu úžasní , Argo 2012, str. 281)

„Na polevu:
 ½ ananasu
55g světle hnědého třtinového cukru 
6 kandovaných višní

Na koláč:
170g hladké mouky s příměsí kypřícího prášku
100 g práškového cukru
1 lžička mleté skořice
2 prošlehaná vejce
200 ml mléka 
1/2 lžičky jedlé sody

1. Předehřejeme troubu na 220 °C. Koláčovou formu o průměru 23 cm vymažeme tukem a vyložíme pečícím papírem.
2. Oloupeme ananas a nakrájíme na 6 koleček, každé o průměru ½ cm, Vykrojíme z nich tuhý střed a vložíme spolu s cukrem do pánve s nepřilnavým povrchem. Opékáme na nízkém plameni, než se cukr rozpustí, pak snížíme plamen a necháme 10 minut podusit. Sem tam obrátíme.
3. Kolečka ananasu pravidelně rozložíme na dno formy s tím, že jedno bude uprostřed. Do středu každého z nich vložíme kandovanou višni.
4. Ve veliké míse smícháme mouku, cukr a skořici a uprostřed vytvoříme důlek. Do něj vlijeme vejce a mléko a postupně zlehka promícháme s moučnou směsí.
5. Zašleháme jedlou sodu a vzniklou směsí přelijeme ananas. Pečeme 15 minut do zlatova.“


Francisčiny dušené boby
(Kerr Peter Viva Mallorca, Olympia, a. s. 2009, str. 170)

“Pro přípravu je potřeba jen na pánvi rozehřát olivový olej, potom zlehounka osmahnout několik na kostky nakrájených plátků slaniny, přidat jeden brambor, cibuli a půl červené papriky, to všechno také na kostky. Jakmile cibule zesklovatí, přimíchejte tolik oloupaných stroužků česneku, kolik jich je podle vás společensky přijatelných (tři nebo čtyři obvykle bohatě stačí!), načež přidejte dvě až tři hrsti oloupaných bobů a zhruba stejné množství loupaných rajčat (ale stačí i z plechovky) a šálek kuřecího nebo zeleninového vývaru. Okořeňte trochou soli a spoustou čerstvě namletého černého pepře, a celé to zvolna vařte, dokud zelenina nebude měkká. Než to odstavíte z ohně, vmíchejte podle chuti bylinky, a pro zahuštění také jednu nebo dvě lžíce rajčatového pyré. Jak jste si už jistě všimli, množství citovaných ingrediencí není v žádném případě nutno přesně dodržovat. Ovšem to, že ke každé porci přihodíte jedno nebo dvě smažená vejce, to povinné je.“


PS uvítám upozornění na další kuchařské recepty z beletrie. Vaše bloggerka Hilda

Žádné komentáře:

Okomentovat