čtvrtek 15. června 2017

Začíná léto - čas ovocných knedlíků

Dozrávání jahod vrcholí, krásné, vonící a červené jahody pokukují na některé z vlastních záhonků, těm ostatním se nabízejí na pouličních stáncích či na regálech obchodů. Málokdo jim odolá. A proč taky? Neznám nikoho, kdo by jahody neměl rád. Je to prostě slast se zakousnout do té nejkrásnější a nejčervenější a vychutnat si ji.

Po prvním opojení čerstvými jahodami většinou přicházejí na řadu jahodové knedlíky. Už jste je letos měli? Máte svůj oblíbený domácí recept, na který nedáte dopustit nebo každoročně pátráte po tom zaručeně nejchutnějším a zároveň nejjednodušším receptu?

V podstatě existují tři základní druhy ovocných knedlíků - z kynutého těsta, z bramborového těsta a z tvarohového těsta. Jak je jasné z názvu, kynuté knedlíky musí alespoň chvíli kynout a riziko, že nedopadnou na jedničku je u nich největší. Je třeba dodržet správný postup přípravy těsta  a horké knedlíky hned po vylovení z vody propíchnout vidličkou. K jejich plnění se často používá drobnější ovoce (borůvky, rybíz), v zimě se ovoce dá nahradit povidly. Na knedlíky z bramborového těsta zase potřebujete uvařené, vychladlé a nastrouhané brambory (pokud nepoužíváte směs z pytlíku).  Při rozhodování tak často vítězí ten nejjednodušší  recept - knedlíky z tvarohového těsta.

Na tvarohové těsto samozřejmě potřebujete tvaroh. Většina receptů doporučuje tvaroh zabalený ve staniolu, nikoliv ve vaničce. Důvod je jednoduchý - tvarohy ve vaničce obsahují více tekutiny, a to se může projevit na kvalitě tvarohového těsta. Máte-li ten "nesprávný" tvaroh, můžete ho nechat vykapat na hustém sítku nebo přes kousek plátýnka. Další významnou ingrediencí je mouka - většinou se používá hrubá a často se její část nahrazuje jemnou dětskou krupičkou nebo velmi jemně nastrouhanou houskou. Důvod je jednoduchý - těsto je pak "lehčí" a lépe se s ním pracuje. Nezbytné je vajíčko a špetka soli.

I když máte k dispozici zaručeně nejlepší recept na ovocné knedlíky a dodržíte přesně doporučovaná množství jednotlivých surovin, nemáte vyhráno. Po smíchání všech surovin by mělo vzniknout měkké, vláčně a zároveň nelepivé těsto, které můžete tence rozválet a obalovat v něm ovoce.

Většinou tomu tak není, a tak pokud se vám těsto "nezdá", zkuste velmi opatrně přidat trochu mouky. Různé druhy tvarohu a různá velikost vajec mohou způsobit, že je těsto řidší, než potřebujete.
Hotové těsto můžete buď vyválet a pokrájet na čtverce podle velikosti ovoce, nebo z něj vytvarovat váleček a odkrajovat z něj kousky. Kousek ovoce obalíte co nejtenčím plátkem těsta. Takto připravené knedlíky vhodíte do vařící osolené vody, opatrně oddělíte ode dna hrnce a počkáte, až vyplavou na hladinu. Vaří se asi 5 až 8 minut. Vyjmete je děrovanou naběračkou a můžete podávat.

Dochucení knedlíků na talíři může být velmi rozmanité. Základem bývá rozpuštěné máslo a moučkový cukr. Někdo používá zakysanou smetanu či bílý jogurt, jiný zase nastrouhaný tvaroh. Dobrou chuť!

Žádné komentáře:

Okomentovat