sobota 6. září 2014

Jak se mi houby vyhýbaji

 Houby, to je. v tomto období aktuální téma. Jsem pouze radostný houbař, nikoliv ten usilovný. Když slyším, že by mohly růst, zajdu do svého známého lesa a zkusím to. Když něco najdu, tak to zpracuji. Když ne, tak se v pohodě projdu lesem a je mi jedno, že se vracím s prázdnou. Nejezdím za houbami kilometry do zaručených míst, ani nevstávám brzy ráno, abych byla v lese první. Stačí mi pár radostných okamžiků, kdy spatřím nádhernou hnědou hlavičku, kterou přede mnou ještě nikdo neviděl. Sbírám klasické houby českých lesů - hříbky, kozáky, křemenáče, klouzky, ryzce, suchohřiby,  babky i hřiby kováře. Na jiné druhy si netroufám, nejsem odborník ani hazardér se zdravím své rodiny.

Letos se mi však houby dost intenzivně vyhýbaly. Musím se přiznat, že jsem zatím nenašla ani jednu. Koncem srpna jsem provedla pár pokusů odskočit si do lesa pro houby alespoň do polévky. Domácí bramboračka s čerstvými houbami je pro mě pohlazení pro duši, vzpomínka na dětství. Nenašla jsem nic. Asi jsem byla ve špatném lese. Do jiného než do toho, co mám hned za chatou, jsem se zatím nedostala. Ale není třeba zoufat, podzim je ještě před námi. Teď v polovině září nosí lidé plné košíky, snad i na mě čeká nějaké to houbové potěšení. 

Samozřejmě k houbovému tématu připojím radu, že je třeba sbírat pouze houby zdravé, pevné, nepoškozené. Ostatní v klidu ponecháme v lese. I ty přezrálé, rozměklé a trošku nahnilé. Nestačí je vykrojit, jsou napadené celé. Nemusíme pak přemýšlet o to, zda jsou babky napadené plísní nedohub a jak jsou škodlivé pro naše zdraví.

Houby jsou jistě nejlepší čerstvé, a tak je konzumujeme co nejdříve. Stačí z nich udělat klasickou smaženici nebo dobrý houbový guláš. Velké a pevné lze pokrájet na plátky, obalit v těstíčku nebo v trojobalu a usmažit.  Pokud náhodou najdete větší množství hub, než jste schopni spotřebovat v čerstvém stavu, je třeba je zpracovat a uskladnit. Pokud máte vlastní postupy na zpracování hub ověřené dlouholetou praxí , napište mi o nich. A pro ty ostatní je tu alespoň pár námětů jak naložit s přebytkem hub.

Já houby nejčastěji suším.  Nejvhodnější na sušenī jsou ty hřibovité, pevné, zdravé. Očistíme je, pokrájíme na tenké plátky a rozložíme na papír na pečení ( nikoliv na noviny). Po prvním zaschnutí je můžeme dosušit na teplém radiátoru nebo v troubě. Pro uložení jsou vhodné třeba sklenice s víčkem, kde houby vydrží velmi dlouho. 

Další možností je zmrazení hub. Očištěné houby pokrájíme na kousky, krátce je povaříme v horké vodě a zcedíme. Dobře okapané rozdělíme na tak velké dávky, abychom jednu spotřebovali najednou. Uložíme do plastových krabiček (třeba po rajčatech) nebo do mikroténových sáčků a dáme zmrazit.

Máte své oblíbené postupy na konzervování hub? Podělte se s ostatními.

Žádné komentáře:

Okomentovat