úterý 22. dubna 2014

Jak jsem vařila kopřivovou polévku


Ten nápad mě už párkrát na jaře navštívil. Zcela jednoznačně bývá vyvolán mlaďounkými kopřivami, které se objevují brzy s počátkem jara kolem naší chaty. Vyrážejí skoro všude jako jedny z prvních poslů budoucí jarní a časně letní všudypřítomné zeleně. Letos to vyšlo na právě na velikonoce. Neodolala jsem. Po krátké rozvaze o tom, na kterém kopřivovém paloučku budou asi ty nejčistší a nejméně pálivé kopřivky, jsem se odhodlala a vybrala si hnizdo mladých kopřiv prakticky nepřístupné všem pejskům z okolí. Kopřivy trhám holou rukou, stačí odštípnout tři až čtyři lístky od vrchu. Popálí mě jen málokdy, a prý je to dokonce zdravé. Na litr polévky jich stačí dvě hrsti, ale do hrsti je sbírat zrovna nemusíte. Pokud ještě cestou uvidíte pár chudobek, uthněte si jich několik na ozdobu polévky.

Další suroviny na tuto polévku mívám běžně doma. Je třeba jen cibule (menší nebo půlka velké), stroužek česneku, máslo, smetana na vaření, sůl a čerstvě mletý pepř. Pokrájenou cibuli a česnek orestuji na másle. Přidám nahrubo nasekané kopřivy a chvíli restuji s cibulí. Rychle ale pustí tekutinu, takže brzy zaliju horkou vodou. Osolím, opepřím čestvě mletým pepřem. Asi po 10 minutách varu rozmixuji ponorným mixérem. Přidám kelímek smetany a nechám přejít varem. Polévka je hotová.

Se základní polévkou se ještě dá. trochu kouzlit. Jak již bylo řečeno, lze ji posypat čerstvě natrhanými chudobkami (bez stopek chvíli vydrží plavat na povrchu). Méně poetické je posypat polévku na másle osmahnutými kostičkami bílého pečiva. Příznivci zdravé výživy mohou do polévky přidat trochu zvlášť uvařených jáhel nebo krup. Poslední variantou, kterou tu nabízím, je přidat do polévky hrubě nastrouhaný kousek mrkve a/nebo celeru. Polévku to nejen trochu zahustí, mrkev ji také oživí svou barvou.

Při vaření se meze fantazii nekladou. Možná máte svou vyzkoušenou variatu tohoto receptu. Svěřte se. A kdo stále ještě nevěří, že by to mohlo být dobré, ať to zkusí. Dokud jsou k dispozici ty krásně mladé a čerstvě zelené kopřivy!

Žádné komentáře:

Okomentovat