neděle 3. prosince 2017

Čtení pro ženy

Čtete rády knihy současných ženských autorek, kde je hlavní hrdinkou žena? Možná jste skeptické, protože se často jedná vyloženě o „červenou knihovnu“. Třeba se vám ale tento druh čtiva líbí právě proto, že má zaručeně šťastný konec a že je pro vás únikem z každodenních starostí. Z této kategorie je např. kniha Aleny Jakoubkové Můžeš-li se vdát dnes, neodkládej to na zítřek. 


Přijít vhod může i něco vážnějšího, třeba z historie. Knížka od Hany Parkánové Whiton  s názvem Anna Česká je beletristicky zpracovaný příběh harmonického manželství dcery Karla IV. a Alžběty Pomořanské Anny (1366-1394), která byla provdána za anglického krále Richarda II (1367-1399).

Historií nedávnou se zabývají knihy, které se snaží vyrovnat s obdobím po druhé světové válce. Například kniha Lenky Horňákové –Civade Marie a Magdaleny, román Hany Marie Körnerové Heřmánkové údolí, příběh Kateřiny Tučkové Vyhnání Gerty Schnirch nebo kniha Jakuba Katalpy Němci. Při čtení vás možná začne obcházet mráz po zádech, rozhodně však tyto knihy za přečtení stojí. Historii je třeba znát, ale bohužel příliš optimismu do života nepřináší. Kéž bychom se z ní uměli alespoň poučit a neopakovali staré chyby!

Za to irská autorka Patricia Scanlan ve svých knihách neprobírá závažná společenské otázky, ale jenom normální život současné pracující ženy. Irsko je pro nás dost daleko, ale starosti jejich žen jsou stejné jako u nás. Navíc tam má dodnes silný vliv katolická církev a její působení není ve všech případech ideální. Témata vám určitě budou blízká. Autorka řeší, kdo odveze tchyni na vyšetření do nemocnice a několik hodin tam s ní bude čekat. Jak zvládnout deštivý pátek, když je manžel na služební cestě, je třeba udělat velký nákup a náctileté dcerky se od příchodu ze školy domů válí na gauči u televize, chroupají brambůrky a nemají napsané úkoly. Nevyklizená myčka obsahuje nádobí od večeře a nádobí od snídaně je stále ještě na kuchyňské lince, předsíň je plná poházených, promočených a zablácených svršků a koupelna vypadá, jako by ji použil tucet neandrtálců. A navíc si dcerky pozvaly kamarádky na víkend a o tom, že by pomohly s úklidem a vařením nechtějí ani slyšet. Jak se vyrovnat s tím, že manžel přišel o peníze a finanční ztrátu se snaží zalepit tím, že vás chce podvodem připravit o dědictví po tetě.  A co když dospělá dcera přijde na to, že jste jí jako malé úmyslně znemožnila styk s milovanou babičkou, protože vás tato žena jako snachu absolutně nesnášela. Co udělat s kamarádkou, která vás jen zneužívá a zná jen když něco potřebuje a ke všemu navíc svádí vašeho manžela.

V jedné z posledních knih této autorky Dar přátelství (BB/Art s.r.o. 2017) jsem na str. 153 objevila i tento recept na kuřecí maso:

„Do pekáče vymazaného olivovým olejem poskládáš kolečka cibule a hub a pak pár plátků citronu. A na to se položí okořeněná kuřecí prsa. Na to dáš pár brambor nakrájených na čtvrtky, nakrájené zelené fazolky, česnek, koření a zakapeš to olejem. Pečeš padesát minut a pak to zdlábneš.“

Podotýkám, že jsem tento recept vyzkoušela a je vynikající. Podrobné návody na kuře na citronu lze najít na internetu.Vaše bloggerka Hilda

Žádné komentáře:

Okomentovat